Blog

kwietnia
12
2013

Znani blogują

Istnieje kilka rodzajów blogów, które można podzielić ze względu na to, kto jest ich autorem. Pisaliśmy już o blogach osób prywatnych, które stały się publiczne po zwiększeniu zasięgu publikowanych treści (np. blogerki modowe). Ostatnio pisaliśmy o tym, dlaczego firmy powinny prowadzić blogi. Przestrzenie te są korzystne nie tylko w budowaniu wizerunku marek, ale i osób publicznych. Dlatego dziś postanowiliśmy sprawdzić, o czym blogują znani.

 

Anna Mucha

Blog Anny Muchy to mieszanka prywatnych treści z zawodowymi informacjami – większa część treści dotyczy raczej tego pierwszego rodzaju. Wpisy mają nieregularną formę – czasami rozbudowane są do długich treści i zdjęć, innym razem zawarte w kilku zdaniach. Wiele uwagi poświęcono tu na książki, dobrą kuchnię i prywatne opinie. Komentarze rzeczywistości związane są z powszechnymi kwestiami, z którymi może się spotkać również osoba wykonująca inny zawód niż aktorstwo, dlatego treści są tak bliskie czytelnikom. Wśród wpisów Anna Mucha nie wstydzi się również komentowania materiałów, które znajduje na swój temat w sieci – gra z dziennikarzami pokazuje duży dystans i wzbudza jeszcze większą sympatię.

 

Katarzyna Tusk

O blogu, który współtworzy Katarzyna Tusk pisaliśmy już podczas analizy polskiej blogosfery i opisach blogerek modowych. Nie moglibyśmy jednak pominąć tego bloga również w kontekście tej analizy. Współautorka szerokiej widowni kojarzy się przede wszystkim jako osoba publiczna, natomiast jej blog to wyraz ekspresji odnoszącej się do zainteresowań i stylu życia. Być może właśnie dlatego treści publikowane na nim są pełne luźnych opinii. Wpisy zawierają dużą liczbę zdjęć czasem zdarza się, że są to jedynie zestawienia treści znalezionych w sieci. Oczywiście wtedy kreacją jest samo ich zestawienie w odpowiedni sposób. Z tego bloga odbiorca nie pozna Katarzyny Tusk w pełni. Zobaczyć może tylko skrawek jej uwagi, poświęconej modzie.

 

Katarzyna Zielińska

Na swoim blogu aktorka opisuje głównie swoje doświadczenia zawodowe. Publikacje są bogate w wyjątkowe zdjęcia zza kulis. Wyjątkowym aspektem tej przestrzeni jest jej crowdsourcingowy charakter. W dużej mierze to użytkownicy tworzą blog. Autorka często bowiem pyta ich o opinie czy kreatywne odpowiedzi, publikując następnie wyniki w formie wpisów. Naturalnym efektem tego typu działań jest rozszerzona działalność konkursowa, w którą czytelnicy angażują się jeszcze bardziej. Całość wspierana jest komunikacją na Facebooku – podobnie jak Make Life Easier Katarzyny Tusk (Kinga Rusin, której blog został omówiony poniżej, informuje o treściach za pośrednictwem Twittera).

 

Kinga Rusin

Blog Kingi Rusin bardziej przybliża odbiorcy sylwetkę autorki. Wpisy dotyczą sportu, kuchni, kariery telewizyjnej, aktualnych zajęć zawodowych i luźnych opinii na temat polskiej rzeczywistości. Forma jest bardziej nastawiona na treść, dzięki czemu możliwe jest poznanie pełnej opinii na omawiany temat. Wśród publikacji znaleźć można również wsparcie dla inicjatyw charytatywnych – m.in. WOŚP, na której aukcje Kinga Rusin oddała swoją suknię ślubną. Blog w dużej części opisuje również podróże – całość łączy się więc w ogólnej formie lifestylowej.

 

Janusz Palikot

Znany polityk prowadzi swój dziennik od 5 lat – to zdecydowanie najdłuższy staż z wszystkich analizowanych tu blogów. Autor opisuje świat dwubiegunowo – z jednej strony publikuje prywatne zdjęcia ukazujące jego codzienność i zainteresowania, z drugiej – porusza szeroko rozumianą tematykę społeczno-polityczną, odnosząc się do aktualnych wydarzeń. Swoją retoryką wpisy są oczywiście zgodne ze wszystkimi wypowiedziami Janusza Palikota, z którymi można się spotkać w mediach. Dlatego ten blog spełnia głównie funkcję przedłużenia komunikatu podawanego drogą mediów tradycyjnych.

 

Tomasz Lis

Wpisy Tomasza Lisa na platformie natemat.pl mają formę bloga, dlatego zostały ujęte w tym artykule. Cykliczne wyrażanie prywatnych opinii to przecież główna idea tej odmiany internetowej. Tutaj wpisy mają jednak zupełnie inny charakter niż miało to miejsce u Pań. Dziennikarz będąc w zgodzie ze swoim zawodem umiejętnie wykorzystuje literackie umiejętności i stawia na słowa. Wpisy są dość długie, jednak jest to niezbędne do wyczerpania tematów, które autor chce poruszyć. Wśród nich dominują komentarze do aktualnej polskiej rzeczywistości i polemiki związane z sytuacją dziennikarską. Co ciekawe, pod wpisami w komentarzach dyskusje toczą się nie tylko pomiędzy internautami – udział w nich biorą również dziennikarze i osoby publiczne. Sprawia to, że blog jest przestrzenią wielopoziomową.

Autor: Dorota Pindel

Nasza strona korzysta z plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do Cookies w Twojej przeglądarce. Zapoznaj się z Polityką
dotyczącą tej kwestii lub kliknij Akceptuję, aby to okno nie wyświetlało się więcej na tym komputerze.
AKCEPTUJ?